Pages Menu
Categories Menu
Charakterystyka łuszczycy

Charakterystyka łuszczycy

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą, w której dochodzi do powstania licznych stanów zapalnych, które objawiają się charakterystycznymi zmianami skórnymi. Zakłada się, że choroba ma podłoże genetyczne oraz immunologiczne. Rozróżnia się dwa typy łuszczycy: typ I rozwija się zazwyczaj u osób młodych, typ II u osób starszych.

W łuszczycy pojawiają się czerwonawe wykwity, które są wyraźnie oddzielone od zdrowej skóry. Są one bardzo małych rozmiarów. Z czasem zaczynają się rozwijać większe zmiany, nawet kilkucentymetrowe. Ich charakterystyczną cechą jest przyleganie srebrnych łusek. Tego rodzaju zmiany zaliczają się do blaszek łuszczycowych. Zmiany zlokalizowane są na różnych partiach ciała.

Łuszczyca występuje w kilku odmianach. Jest to m.in. łuszczyca zwyczajna, krostkowa czy uogólniona. Leczeniem łuszczycy zajmuje się dermatolog. Najczęściej stosuje się preparaty o działaniu miejscowym. Są to np. glikokortykosteroidy czy środki keratolityczne. W niektórych przypadkach wskazane jest leczenie ogólne. Osoby cierpiące na łuszczycę powinni stosować także specjalne dermokosmetyki.

Ultiva 5mg cena Fortum ulotka

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *