Róża zalicza się do bakteryjnych chorób skórnych. Wywołują ją paciorkowce, które wnikają do organizmu, najczęściej w wyniku uszkodzeń mechanicznych. Powoduje to rozwój ostrego stanu zapalnego oraz znaczące podwyższenie temperatury ciała. Róża najczęściej diagnozowana jest u osób, którzy mają zaburzenia krążenia żylnego.

Zmiany lokalizują się zazwyczaj na twarzy, głównie w obrębie błony śluzowej nosa oraz ust. Bardzo często bakterie atakują także kończyny dolne. Zmiany skórne mają nieregularny kształt. Ponadto są wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry. Rozwija się stan zapalny, a na zmieniony, fragmencie skóry pojawia się obrzęk. W niektórych przypadkach płyn zaczyna gromadzić się w skórze, przez co występują pęcherze. Wówczas jest to odmiana róży, zwana różą pęcherzową. Niekiedy w zmianach skórnych pojawia się martwica. Choroba jest wtedy klasyfikowana jako róża zgorzelinowa.

Róża jest chorobą o nawrotowym charakterze. Zazwyczaj zmiany skórne pojawiają się w tych samych miejscach. Często dochodzi także do niebezpiecznych powikłań. Najczęściej jest to przetrwały obrzęk, zazwyczaj umiejscowiony na twarzy. Choroba niejednokrotnie wymaga hospitalizacji. Leczenie odbywa się bowiem za pomocą antybiotyków, które aplikowane są dożylnie. Często, na zmienione chorobowo miejsca, nakłada się kompresy z substancjami przeciwzapalnymi.

Vizendo 5mg Fortum 500